NIEČO O MNE A MOJOM WEBE

( Nezverujem sa preto aby som sa zveroval, ale...

Prajem pekný deň a príjemné, nerušené sledovanie
Uplatnenie internetu v dennej praxi života aj bežného človeka sa podľa mňa ukázalo nie len ako ôsmy div sveta ale aj ako obdiv kúzla grafiky a animácie na webe a bol som neobyčajne vzrušený, keď sa začali objavovať na osobných webových stránkach aj videoklipy. Tomuto čaru som neodolal ani ja vo veku 84 rokov a o túto radosť sa chcem podeliť s vami. Nezverujem sa preto aby mal niekto s mojim príspevkom na internete súcit a porozumenie teda s mojou domácou amaterskou videotvorbou, ale aby som demonštroval, že aj v tomto už pomerne dosť vysokom veku človek zostáva tvorom na tejto planete, ktorý bol prírodou obdarený piatymi zmyslami a aj preto vzdávam hold ľudskému sňaženiu a úctu tomuto veľkému Neznámu až do posledného dychu svojho ja Homo sapiens sapiens.
Vyrábať svoje vlastné filmy je odvážny krok predovšetkým ak niekto pocituje potrebu zaznamenávať a dokumentovať, čo sa okolo neho deje. Než neakú skutočnosť popíšeme slovami, musíme velice pracne a dlho hľadať správne a odpovedajúce výrazy . Film nám rýchlo a verne ukáže o akú situáciu išlo. Takmer každý z nás si môže zaznamenať okamžiky z rodinného života alebo si aj zhotoviť pracovný záznam napr. pri stavbe domu, alebo iných nám blízkych dejov okolo nás sa odohrávajúcich. To je jedna stránka danej veci, druhá omnoho dôležitejšia je ako.
Ak tiež neodoláte spomenutému čaru a ak chcete niečo podnikúť a myslíte si že dobre ovládate počítač na ktorom pracujete, operačný systém ktorý máte na počítači nainštalovaný, aspoň jeden z programovacích jazykov ( napr. html ) a neaký animovačný program ( napr. Flash ), tak môžete sa pokusiť niečo vyrobiť napríklad na programe WMM ( Windows Movie Maker ), ktorý sa dodáva aj v posledných operačných systémoch Windows Vista. Skoro však zistíte, že vaše očakávanie sa nenaplnilo a vaše sklamanie je opodstatnené. Je tak jednoduchý, chudobne vybavený, že ani profesionál na ňom zázraky neurobí. To je aj môj prípad. Pokukoval som po niečom lepšom a z rôznych informácií z viacerých zdrojov som dospel k rozhodnutiu, že to skusím na programe Pinnacle Studio 11 Premium.
Ani program Pinnacle Studio 11 Premium nie je to čo by človek potreboval k tomu, k čomu sa dal zatiahnúť aby ukojil svoje predsavzatie, zaoberať sa výrobou svojich vlastných videofilmov. Ale to až neskorej. Teraz popíšem to nedopovedané "ako"...
Video je zložené z jednotlivých snímkov, vďaka nim sa obraz pohybuje. O tom sa môžeme presvedčiť už v kamere. Po nafilmovaní kameru jednoducho prepneme na prehrávanie a zábery zobrazíme. A sme u kamery. O kamere som nevedel zhola nič a už pri kúpe som narobil kopu chyb. Kupoval som mačku vo vreci. Treba si uvedomiť, že každá kamera disponuje nosičmi, na ktoré kamery zaznamenávajú data. To je potrebné pred kúpou vedieť a podľa týchto nosičov si kameru vybrať a k tomu musím ešte dopredu vedieť čo budem chcieť vyrábať, čo z nafimovaného materialu urobiť. A tak som sa sám od seba neskorej dozvedel, že v mojej kamere sa vygeneruje priečinok. Systém kamery (teda aspoň mojej) priečinok pomenuje podľa dátum a doňho uloží jednotlivé videosúbory (klipy). Tie sú pomenované sadami čísieľ. Priečinok aj klipy môžete neskorej v počítači premenovať. Kamera si potialto svoju úlohu splnila.
Data máme ešte stále v kamere. Nie je to všetko také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Každý videosúbor je vytvorený v určitom formáte už v kamere. V akom, o tom musíte rozhodnúť sám, ale ešte pred vložením do programu pre úpravu videofilmu formát môžete zmeniť. Každý má svoje vlastnosti a má aj svoju veľkosť. To sú dva pojmy, ktoré nás budú sprevádzať až po finálny videoklip. Veľkosť videosúboru a formát. Problém problémov, kde sa všetko začína a končí. Všetko akoby bolo začarované. Videosúbor je závislý od prehrávača ( nejde ho prehráť v hociktorom prehrávači ) a prehrávač je závislý od videosúboru ( neexistuje prehrávač, ktorý je schopný prehráť všetký typy videosúborov. O tomto všetkom som nemal ani poňatie ked som začínal. A ešte to najdôležitejšie než pôjdete do predajne. Preštudujte si všetko o nosičoch na ktoré kamery zaznamenávajú data ( doporučujem HDD HYBRID kamera, HDD 40 GB ) a nie len to. Preštudujte si aspoň Minimum datových formátov videa, lebo pri digitalizácii (načítania importu) i ukladania dat sa budete musieť rozhodnúť vy, aký budete chcieť mať datový formát a prečo taký a nie iný. Preštudujte si hlavne formáty .avi; .mpeg1; .mpeg2; .wmv a z modernejších .divX; .mp4
Pokračovanie nabudúce ! Ako dostať data z kamery na počítač
Ako teda dostať data z kamery na počítač?
To závisí od Kamery. A sme zasa tam, kde už sme boli. Hovorili sme o tom aké nosiče ( média ) daná kamera podporuje a podobne. Kamera sa však dorozumieva s okolím cez vstupy a výstupy. My potrebujeme kameru pripojiť s počítačom. Potom je rozhodnuté. Digitálne, pretože datá sú prenášané ako číslice. Digitálne prepojenie s počítačom umožňuje zdierka pre tzv. fírewire. Teda pri kúpe kamery nezabudnúť na to. Inak si narobíte problémy ako som si ich narobil ( z nevedomosti ) ja. Na mojej kamere je datové rozhranie iba USB. Tým sa stalo, že všetko toto o vstupoch a výstupoch bolo na mojej kamere ohraničené a teda závislé iba na dodanom software a možnosť prenášať data z kamery priamo do programu pre úpravu záznamov nepripadalo do úvahy. Dodávané software s kamerou v mojom prípade sa teda postaralo o prenos dat z kamery na počítač, ale veľmi zložite a komplikovane. K tomu sa už nechcem vracať, bola to kalvária než som sa k tomu dopracoval a stretávam sa s tým naďalej pokaždé ak niečo na kamere nasnímam a idem to upravovať do programu.
K počítaču samotnému iba toľko, aby disponoval s operačnou pamäťou najmenej 3 GB a pevný disk najmenej 300 GB, čo pri dnešných počítačových zostavách je už takmer samozrejmosťou. Operačný systém Windows Vista vyhovuje. OP do 1 GB vystačí snad pri používaní programu Windows Movie Maker nie však pri Pinnacle Studio 11 a už vôbec nie pri jeho pokročilejších vyšších variantoch. Vám nezostáva zatiaľ žial nič iné, ako si počkať na ďalšie pokračovanie, čo bude o programoch pre úpravu nasnímaných záberov kamerou.
Ako som už uviedol hore, ja som sa rozhodol pre program Pinnacle Studio 11 Premium. Nič lepšie za 94,60 EUR ( 2050,00 sk ) nezoženiete, naviac v českom jazyku. O spoľahlivosti radšej pomlčím a už pri spúšťaní samotnej aplikácie sa dosť často stretnete, že vám Explorer prestane pracovať a to mám Operačnú pamäť 3 GB. Znova ho oživíte zložitým operačným postupom. Na náročnejšie i keď perfektné efekty, ktoré vám reklamne ponúkajú zabudnite. Pritom však zírate, ako sa vám na niektorom efekte objaví firemné lego, ktoré vám bez vášho súhlasu nanútia ( zadarmo je zadarmo ).
V tejto etape prvých krokov ako začnete editovať, treba najprv dostať nasnímané zábery ( videosúbory ) do počítača. O tom už bola tiež reč pri otázke ako a akú kammeru kúpiť, avšak opakovanie v tomto prípade nie je na škodu. V mojom prípade prepojenie kamera- počítač som našiel len jednu možnosť, pomocou USB. Musel som však najprv jednorázove naištalovať na moj PC software, ktoré bolo k tomu účelu dodané s kamerou. To už ale v češtine nebolo, ako zaručoval manual a ešte kopa všeliakých podporných programkov ( k veľkej škode používateľov SK ). Na toto nainštalované software je však spoľahnutie a naviac bol k nemu priinštalovaný bezvadný prehrávač videosúborov a prehrávanie patričných obrazových záberov, súborov, nasnímaných kamerou. Týmto boli všetký prepotrebné predprípravy vyčerpané. Z počítača na program Pinnacle sa nasnímané videosúbory dostali už ľahko, bez problémov pomocou priezkumníka operačného systému, presnejšie internetového prehliadača Explorer.
Kto už pracoval s programom WMM nemusí mať obavu, že program Pinnacle Studio 11 Premium nezvládne, ale napriek tomu by som doporučil Podrobnú príručku používateľa Pinnacle studio 11 od Pecinovského. Žial ako však večšina autorov takýchto programov aj tu sa stretnete s tým, že pri zložitých, komplikovaných postupoch kde najviac očakávate pomoc, autor sa im elegantne, taktne vyhne a nechá to všetko na vaších bedrách. Napriek tomu všetkému nájdete to najdôležitejšie čo potrebujete. Ako začať pracovať s Pinnacle, nahrávanie, editáciu a nakoniec export finálneho videoklipu, ktorý ste si krvopotne vytvorili.
A tým by som celý tento elaborát ukončil opakovaním výrokom na úvod, že vyrábať svoje vlastné filmy je odvážny krok predovšetkým ak niekto pocituje potrebu zaznamenávať a dokumentovať, čo sa okolo neho deje. Než neakú skutočnosť popíšeme slovami, musíme velice pracne a dlho hľadať správne a odpovedajúce výrazy . Film nám rýchlo a verne ukáže o akú situáciu išlo. Takmer každý z nás si môže zaznamenať okamžiky z rodinného života alebo iných nám blízkych dejov okolo nás sa odohrávajúcich...

Užitočné odkazy pre slovenské domácnosti

Hlavná ponuka odkazov webu

Ponuka odkazov- ostatné