Šach- info pre začiatočníkov

 ANO ide o šach
  a nie o hociaký, ale o šach počítačový
   www sachy sk sem klikneš, až sa   rozhodneš.
  V strednej Europe denne   stvovky   našich   a zahraničných záujemcov celého   sveta o   tuto kríľovskú hru   prejavuju

záujem a navzájom sa vyzývajú k hre svojej zvolenej partie.
  Tato stránka je venovaná úplne začínajúcim surfárom, teda neskuseným, neostrielaným, začínajúcim záujemcom počítačového šachu.
Nemusíte mať strach z ničoho. Webmajster tejto stránky pripravil postup ako na registráciu, tak na začatie a priebeh hry pre každého veľmi jednoducho a zrozumiteľne a teda ideme na to.
REGISTRACIA:
Zadarmo a veľmi jednoducho. Stačí vyplniť tri polička formulára.
Po kliknutí na hypertextový odkaz ( hore červená tlač ) sa vám otvorí okno portálu šachového serveru. Kliknete na odkaz registrácia a môžete zadávať:
1) MENO: hociaké, napríklad gladiátor- toto meno plní dve úlohy: jednak ako vstupné meno a inač pod týmto menom vás bude oslovovať ako server, tak vaši súperi počas celého obdobia registrácie.
2) HESLO: slúži pri vstupe na portál šachového serveru.
3) POHLAVIE: označíte muž, alebo žena
4) E-MAIL: bez zadania, sa registrácia nezrealizuje
OSTATNE políčka formulára nemusíte ( ak nechcete ) vôbec vyplniť. Ešte označte že s podmienkami členstva súhlasíte a kliknite na Odoslať
Co dalej :
Po stlašení na tlačidlo Odoslať sa vám otvorí nové okno servera a oznámi vám, že na vašom počítači nájdete prijatú poštu, kde nájdete registračné číslo, a do troh dní máte registráciu aktivovať. Toto je ale uľahčené tým, že sa vám ponúka tuto aktiváciu urobiť hned, tak na odkaz hned kliknite a celá registrácia sa týmto úspešne dokončila !!!

ZACINAME HRAT: Po otvorení portálu šachového serveru zadáte vstupné meno a heslo, ktoré ste uviedli pri registrovaní. Otvori sa vám nové okno v ktorom na ľavej strane vo zvislom rámčeku nájdete dve ponuky, ktoré sú neodmysliteľné počas vašej celej aktívnej činnosti spojenej s hrou
- Moje partie
- Nové partie
Začneme s tou druhou:
Najprv ale musíme vedieť že máme dve možnosti ako hru začať a síce alebo vyzveme na hru sami, alebo si vyberieme výzvu od iných hráčov v ponuke Nové partie. Pre začínajúcich s pochopiteľných dôvodov ako sami neskorej aj uvidíte, doporučujem dať na hru výzvu.
Urobíme to takto:
1) Klikneme na ponuku Nové partie
2) Zvolíme položku Začať novú partiu
3) V položke Názov hry alebo ponecháme Hrajme, alebo hru pomenujeme po svojom, napr. Moja prvá hra
4) V položke Dni/tah v rozbalovaciej ponuke navolíme 3 dni ( podmienka, že najmenej raz v tom čase musíte urobiť ťach. Ak ho neurobíte, prehráte na šas ) !!!
5) Chcem hráť ako: bud si ponecháte biele figury, alebo prepnete na čierne. Je to vaša voľba.
6) Akceptovanie ratingu: tu sa trocha pozastavíme. Rating, vaše výsledné hodnotenie hry, robí server. Na začiatku hry každému hráčovi stanoví rating v hodnote 1500 jednotiek. To ale nemusí odpovedať schopnosti hráča. Tu sa tento sám rozhodne akú hodnotu pri výzve zadá. Môže to byť na začiatok napríklad maximálne 1350, neskorej môžete zadať opačne hodnotu, napríklad minimálne 1600, alebo aj kombinovať: minimálne 1400 maximálne 1600- znamená to že hráč ktorý volí vašu výzvu ak tieto podmienky nesplňa, nebude mať ku hre s vami prístup.
PODMIENKY pre výzvu na hru sú zadané a teda stlačte na tlačidlo Začať novú partiu !!!
> A zasa sme o kus dalej. Teraz sa nám v novom okne už zobrazí rozostavená šachovnica- dole sú figurky takej farby, akú ste si pre hru zvolili- nad šachovnicou hore na ľavej strane je pre vás pod vašim menom odkaz: Caká na súpera
> Pozor ! tu už môžete ( ale nemusíte ) urobiť prvý ťah. V praxi to znamená, že váš súper, ktorý výzvu prijal na ťah reaguje a hra sa vlastne začala.
> Tahá sa takto: kliknete na figuru s ktorou hcete potiahnúť a následne kliknete do políčka, do ktorého chcete ťahanú figuru umiestniť. Tah potvrdte a figurka sa na vami označené políčko presunie už sama.
> Ak ste urobili chybu, alebo ťah chcete zrušiť, zmeniť, kliknite do políčka, v ktorom bola figura polohovaná pred tahom.
> Akonáhle tah potvrdíte, prehliadač vás vráti do pôvodného okna, kde sa dozviete meno vášho súpera. Kliknutím na toto meno sa dozviete o ňom všetko. Koľko partií už odohrál, jeho výhry, prehry, remíze, a všetký údaje, ktoré o sebe uviedol pri registrovaní.
> V tomto okne sa dozviete veľa dalších potrebných vecí:
- napríklad ak je meno protihráča zvýraznené zelenou farbou, protihráč je v hracej miestnosti
- oznam, ked si hru vyhrál
- oznam, že si hru prehrál
- môžeš poslať správu súperovi
- a všeličo iné, súvisiace s hrou
No, ale niečo prenechám aj na Teba a ak zahájiš už hru, budeš objavovať dalšie všeliaké možnosti.
Napríklad si môžeš zakúpiť "E-mail balík", ktorý obsahuje:
Pre užívateľov servera Sachy.sk sme pripravili balíček, ktorý obsahuje tieto možnosti:
- vytvárať neobmedzené množstvo partií - vrátiť ťah a zmeniť parametre v priebiehajúcich partiách
- hrať a vytvárať súkromné turnaje
- voliť si celú štruktúru ako ľavého tak aj horného menu
- dovolenke je pridaných 15 dní naviac (dovolenka = 40 dní)
- nastaviť stránku po prihlásení ( už to nemusí byť lobby )
- predčastne ukončiť dovolenku
- používať poznámky k partiám
- možnosť voliť si druh figuriek na našej virtuálnej šachovnici
- používať triedenie v mojich partiách
- žiadne reklamné maily, reklamné bannery a žiadny druh reklamy
- čítať poznámky pri trénerských partiách
- chatovať pre užívateľov, ktorí majú aktivovanú túto službu
- nastaviť si, ktoré časti lobby sa majú zobrazovať
- Povolit automaticku dovolenku
- možnosť vytvárať zoznam priateľov a non-stop vidieť ich stav
- novú emailovú adresu v tvare: username@sachy.sk, 50MB schranka, pop3 , smtp, pristup cez web
- zvoliť si 10 TOP patií v archive partií, z ktorých bude každý deň jedna náhodne vybratá a zobrazovaná v lobby
- 25% zľava zo štartovného na turnaje organizované serverom Sachy.sk (aj LOK a FIDE turnaje)
- možnosť automatického prihlasovania (t.j. vždy po spustení www.sachy.sk budete automaticky prihlaseny).
- pozor: odhlásiť sa dá len pomocou linky odhlásenie. Preto sa neodporúča používať v internetových kaviarňach a na počítačoch prístupným iným osobám!
DOSLOV:
Autor tejto stránky, webmajster webu imagine, sa sňažil vám ako návštevníkom jeho stránok pomôcť, ako si priblížil možnosť, zvýšiť kvalitu svojho života vo svojom voľnom čase aj takýmto spôsobom. A ostatne v minulosti šach bol výsadnou hrou pre kráľov, tak že aspoň počas hry sa staneš ním aj ty...
Aktualizované 04. 09. 2005
V tento deň bol šachový server sachy.sk spustený v preinačenom režime v celej škále ponúk a nových funkcionalít. Avšak záujemca zaregistrovaný po tomto dni len získa. Musí však vedieť, že než sa dostane teraz k svojej šachovnici, čaká ho v postupe jeden krok naviac. V otvorenom okne po zadaní vstupného mena a hesla, klikne na odkaz (tlačidlo) OFFLINE a je tam. V sekcii ponúk nájde tú poslednú Moje partie a môže začať hráť...

Domovská stránka

Užitočné odkazy pre slovenské domácnosti

EDITORIAL- webu Videoman
Prajem pekný deň a príjemné, nerušené sledovanie. Uplatnenie internetu v dennej praxi života aj bežného človeka ukázalo nie len ako ôsmy div sveta ale aj obdiv kúzla grafiky a animácie na webe a bol som neobyčajne vzrušený keď sa začali objavovať na osobných webových stránkach aj videoklipy. Tomuto čaru som neodolal ani ja vo veku 82 rokov a o túto radosť sa chcem podeliť s vami. Nesdielam to preto aby ste mali s mojim príspevkom na internete súcit a porozumenie teda s mojou domácou amaterskou videotvorbou, ale aby som demonštroval, že aj v tomto už pomerne dosť vysokom veku človek zostáva tvorom na tejto planete, ktorý bol prírodou obdarený piatymi zmyslami. Vzdávam hold a úctu tomuto veľkému Neznámu až do posledného dychu svojho ja Homo sapiens sapiens.

NOVINKY- zaujímavosti- všeličo
Stránky sú optimalizované pre Internet Explorer 7 a vyššie. Rozlíšenie monitora 1280x768 alebo 1280x800. Pre zobrazovanie flashových prezentácií je potrebný prehliadač Macromedia Flash Player 9 a vyššie.
Ak vás trochu zmiatlo iné zobrazenie úvodnej stránky ( na tejto adrese "members.chello.sk/imagine" ) než ako ste boli zvyknutí viac ako po vyše roka, ospravedlňujem sa. Technické príčiny a neustále zvyšovanie nákladov na prevádzku mi to inak nedovoluje. Nie je vylúčené, že o niekoľko mesiacov uvidíte na tejto adrese opäť úvodnú stránku na ktorú ste boli zvyknutí. Ďakujem
Pre zobrazovanie mojich videoklipových príspevkov je potrebný prehliadač WMP ( Windosws Media Player 11 a vyššie ) Výhoda- je súčasťou všetkých OS Windows Vista a vyššie. Nevýhoda- je schopný otvárať len videosúbory v klasických formátoch. V mojich videoklipových príspevkoch sú však z technicko- technologických príčin hlavne videosúbory najnovších formátov, napríklad .divx, .mp4 a podobne.
Nie len z uvedeného dôvodu doporučujem každému, mať na svojom počítači napríklad prehliadač videosúborov VLC Player. Otvára spoľahlivo takmer všetký aj najnovšie videosúborové formáty.
STIAHNUT TU - bezplatne ( freeware ), alebo v Google-Search aj iné, podobné !  

Našiel by sa dárca zakúpeného programu PhotoShop 7 na CD? ( kontakt )

Hlavná ponuka odkazov webu

Moje obľúbené odkazy- Links

Ponuka odkazov- ostatné


BOHOVIA ZA MÚROM
Ach, môj bože...
Oni si ťa vymysleli,
aby si bol taký ako oni chceli.
Múdry, spravodlivý,
ku všetkým milý, dobrotivý.
Pýcha ťa však opantala,
sláva hlavu domotala.
Krivdu za stôl si posadil,
Spravodlivosti miesto za dverami
prisúdil.
Silu moci si si osvojil,
aby si si jej pomocou stvoriteľov svojich
podrobil.
Zalez do diery, ty šašo poondiaty,
aj so zástupom svojich cherubínov,
odiatych do hábov mierových misií,
odiaty ídeou splodenou farizeí.
Oklamal si svojich stvoriteľov,
rozdelil na dva tábory,
prvým silu moci pridelil,
druhým biedu, chudobu nadrobil,
aby si sa na oboch dobre živený,
držal ešte celé veky neoblomený.
Aj múry nárekov,
svoje tajomstvá majú,
tajomstvá bratov nezachovávajú.
Bohovia z rodu brata môjho daní,
krvou postriekaní,
prečo všetko chcete iba sami.
Prečo hrádze v mojej zemi staviate,
stretnutiu s mojim bratom
bránite.
Meče sebe proti taste potom v boji
a mňa nechajte na pokoji.
Chodte do čerta odkiaľ ste prišli,
Zbaľte si svoje doláre a svoje morále.
Tajomstvo vaše silu moci stratí
a všetko bude ako bolo,
nájdem znova brata môjho
v krútňave múrov vašich predstáv pomätených,
v utečeneckých táboroch zadebnených,
v ostnatých drôtoch obohnaných.
On už ku mne letí, už mu cestu
nik nezahatí
a tajomstvo vaše nezmarí
naše stretnutie v pozemskom raji,
v náručí našej mamy.Autor venuje svojim kritikom,
ktorí jeho internetovej stránke
Babylon prisúdili charakter:
"Protivojnový, pacificko- poetický manifest"
Venuje aj biednym z najbiednejších,
palestínskemu ľudu, ktorý trpí
bezprávim, okupáciou židovskou armádou,
zbavený slobody a ľudských práv,
stratou vlastného územia a
rozpadom vnútorných sociálnych väzieb
dôsledkom plánu svetového sionizmu,
jeho rozpínavého, kontra
štátneho terorizmu s plnou podporou
USA a zatváraním očí svetovej
pospolitosti.
J. Pavlik
-------------------------